Ana Sayfa 240. Sayı Hayvan davranışı alanının büyük kaybı: Frans de Waal “içimizdeki maymunun” peşindeydi

Hayvan davranışı alanının büyük kaybı:
Frans de Waal “içimizdeki maymunun” peşindeydi

Waal kendisiyle yapılmış bir söyleşide, “Çok geniş bir davranış yelpazesine sahibiz; dolayısıyla, doğuştan kötü, saldırgan, bencil ve işbirliğinden uzak bir doğamız olduğu iddialarına inanmayın” diyordu. “Benim argümanım, olmak istediğimiz her şeyi olabilecek bir potansiyele sahip olduğumuzdur. İşimiz, ne istediğimizi ortaya çıkarmaktır.”

88

Carol Clark / Çev. Nalân Mahsereci Okuyacağınız yazı, ünlü primatolog Frans de Waal’in 14 Mart 2024’deki kaybı üzerine, uzun yıllar bir parçası olduğu Emory Üniversitesi’nin sitesinde 16 Mart tarihinde yayımlanmıştır. Hayvan bilişi çalışmalarında öncü roller üstlenmiş ve aynı zamanda çok satan kitaplar yazarak alanın dünya çapında popülerleşmesine yardımcı olmuş Emory Üniversitesi primatoloğu Frans de Waal […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.
Önceki İçerikNöral ağlar üzerinden bir bakış
Makina nasıl öğrenir?
Sonraki İçerikBilimin kayıp kahramanı Alexander von Humboldt ve doğanın keşfi
İÜ Eczacılık Fakültesi mezunu. Eczacı ve popüler bilim yayıncısı. Başta Bilim ve Ütopya ile Bilim ve Gelecek olmak üzere, #tarih, Roman Kahramanları, Papirüs, Aydınlık, Cumhuriyet Kitap Eki, Radikal Kitap Eki gibi dergilerde çok sayıda yazısı, söyleşisi ve çevirileri yayımlandı. "Savaş Emek Kitabı - Gel Ey Seher" adlı biyografik bir nehir söyleşi kitabı ve "Hayal Hızı Çetesi İnsanın Atasını Arıyor" adlı bir çocuk kitabı bulunuyor.