Ana Sayfa 54. Sayı 10 bin yıldır olduğu gibi birlikte yaşayabilirler Ormanlar, makiler, keçiler ve insanlar

10 bin yıldır olduğu gibi birlikte yaşayabilirler Ormanlar, makiler, keçiler ve insanlar

Orman, maki, keçi ve insan… Bunların hepsi hem çevrelerindeki -sahneyi terk etmiş olanlar da dahil- diğer etmenlerin hem de kendi aralarındaki ilişki ve etkileşimlerin ortak bir ürünü olarak günümüze kadar gelmişlerdir. Şöyle de söylenebilir: insan keçiyi, makiyi, ormanı; keçi insanı, makiyi ormanı; maki insanı, keçiyi, ormanı; orman insanı, keçiyi, makiyi içerir. Peki, şimdi neden birbirlerinin düşmanı gibi gösteriliyorlar? Bu yazı, konuya bir başka açıdan bakmaya davettir.

19

Kronolojik bir sıralama yapılacaksa bunlardan doğum tarihi en yeni olanının keçiler, daha doğru bir ifade ile evcilleştirilmiş keçilerin olması gerekir. Burada ağırlıklı olarak evcilleştirilmiş keçilerden söz edileceğinden, aksi söylenmedikçe keçi, evcilleştirilmiş keçi olarak anlaşılmalıdır. Keçiyi evcilleştiren insanın bu sıralamada sondan ikinci sırayı alması olağandır. Ormanın mı yoksa makinin mi daha önce oluşmuş olması o denli […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.
Önceki İçerikBir eğitim serüvencisi: Makarenko
Sonraki İçerikJeofizikçi Haluk Eyidoğan ile Arzın merkezine seyahat