Ana Sayfa 230. Sayı Yapay zekâ etiği ile göz boyama

Yapay zekâ etiği ile göz boyama

Teknoloji şirketleri son yıllarda şirket içinde geliştirilen teknikler ve ürünler hakkında etik düşünceyle meşgul olabilecek uzmanlardan oluşan kurullar oluşturuyorlar ve ahlak felsefecilerini işe alıyorlar. Hesap verebilirlik ve yönetişim için bünyelerine yeni bir katman ekleyerek kendilerini dizginleyici kontrollere ve dahili kısıtlamalara tabi tutmaya istekli olduklarını göstermeye çalışıyorlar. Fakat YZ etiği, YZ endüstrisinin çıkarları etrafında şekilleniyor.

195

Facebook/Cambridge Analytica skandalının ardından teknoloji şirketlerinin iş modelleri mercek altına alındı ve faaliyetleri sorgulanmaya başlandı. Google’ın insansız hava aracı saldırılarını iyileştirebilecek bir Pentagon programına katılması şirket çalışanları tarafından protesto edildi. Diğer yandan YZ’nin (yapay zekâ) gündelik hayattaki kullanımından kaynaklı (otomatik karar sistemlerinin kararları, mahremiyet, yüz tanıma sistemleri vb.) sorunlar da giderek kendini gösteriyordu. Bu koşullarda, […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.
Önceki İçerikÖteki insanlar neden yok oldu?
Sonraki İçerikReklamlardaki ve seçim propagandalarındaki büyü:
Meta ve metafizik(1)
Bilgisayar mühendisi. Dergimizde bulunan, "Bilişim Dünyasından" adlı sürekli bölümün yazarı. İnternet teknolojileri, bilişim, yazılım gibi alanlara dair yazılar yazmakta, seminerler vermekte.