Ana Sayfa 52. Sayı Irkçılık ve etnik milliyetçilik bilimsel olarak da çürütüldü

Irkçılık ve etnik milliyetçilik bilimsel olarak da çürütüldü

Bu sayıda özellikle coğrafyamızı ilgilendiren yönleriyle ele aldığımız popülasyon genetiği adlı bilim dalının ortaya koyduğu bulgular, ırkçılığın ve etnik milliyetçiliğin bilimsel anlamda hiçbir dayanağının bulunmadığını gözler önüne seriyor. Hele hele türümüz olan Homo sapiens’in 200 bin yıllık uzun yürüyüşünün belki de en önemli geçiş yolunu teşkil eden Anadolu ve Orta Doğu coğrafyasında… Anadolu dünyanın en melez coğrafyası. Burada etnik milliyetçiliğe kalkışmak, en başta adına yapılan millete en büyük ihaneti yapmak demek.

33

Elinizdeki derginin kapak dosyası son derece önemli. Önemi sadece oldukça yeni bir bilim dalını (popülasyon genetiği) ve bu bilim dalının ortaya koyduğu bilimsel bulguları gündeme getirmesinden kaynaklanmıyor. Toplumların geçmişine, birbirleriyle olan ilişkilerinin niteliğine dair bu bilimsel bilgilerin ideolojik ve politik yansımaları da var. Alışılageldik bazı davranış biçimlerini, bazı ideolojileri, politik tutumları ve tarih kurgularını alt […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.
Önceki İçerikMatematikçiler ve şairler
Sonraki İçerikProf. Dr. Tümel Tanju Kaya ile EÜ Tabiat Tarihi Müzesi Doğaya açılan bir pencere