Ana Sayfa 242. Sayı Maarif Modeli’nin genel çerçevesi ve insan felsefesi üzerine eleştirel bir değerlendirme

Maarif Modeli’nin genel çerçevesi ve insan felsefesi üzerine eleştirel bir değerlendirme

Taslak program, dinsel-kapitalist-özcü-milliyetçi-tarihsiz bir yaklaşımdan yana tavır alıyor, seküler yaklaşım tarzını, milli ve manevi değerlerimize ters diyerek tümüyle dışlıyor. Bir tür şark kurnazlığıyla, sekülerizm eleştirisi adı altında laik düşünce ve değerleri saf dışı etmeye çalışıyor. Eğitimin İslamileştirilmesini amaçlayan bir yaklaşımla hazırlandığı açıktır. Programın insan tipinin, bırakın Cumhuriyeti, Osmanlı modernleşmesinden bile geriye gittiği aşikardır.

256

Prof. Dr. Hasan Aydın -I- Bir öğretim programı, “niçin öğretiyoruz”, “ne öğreteceğiz”, “nasıl öğreteceğiz” ve “ne kadar öğrettik” gibi temel sorulara kuramsal açıdan yanıt niteliğindedir. “Niçin öğretiyoruz” sorusu, amaca, ereğe gönderme yapar ve kuramsal olarak en problematik sorundur; çünkü insana, topluma ve doğaya nasıl yaklaşıldığını, nasıl bir insan ve toplum istenildiğine işaret eder. Diğer bir […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.
Önceki İçerikYapılandırmacılık ve dinsel eğitim
Sonraki İçerikGericiliğin ve çürümenin panzehiri